Sunday, February 28, 2010

Seadused muutmisel

Umbes nädal tagasi tuli mulle meilile Eesti Geodeetide ühingust kiri. Kui esimese hooga arvasin, et tegu on meeldetuletusega EGÜ kevadkonverentsi asjus, siis täpsemal vaatamisel selgus, et hoopis midagi huvitavamat. Nimelt on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeeriumis käsil paar seaduse (määruse, korra) muudatust, mis vähemal või rohkemal määral puudutavat ka geodeesiat. Hea oli lugeda, et ministeeriumi inimesed olid küsinud ka geodeetide arvamust läbi EGÜ.  Muidu võib juhtuda nii, nagu loeme Notariseaduse paragrahvist 53, kus kirjas allkirja õigsuse tõestajad ning punkt 5-e alt võime lugeda: 5) vannutatud maamõõtja - piiriprotokollil ning kinnisasja piiri muutmiseks antud nõusolekul oleva allkirja õigsuse kinnitamisel; Siin on see koht, kus tahaks küsida, et kes on Eestis Vabariigis vannutatud maamõõtja? Selline isik eksisteeris viimati eelmise Eesti Vabariigi ajal...

Nüüd aga kutsuti üles avaldama oma ettepanekuid ja mõtteid, mida võiks nendes seadustes näha.  Seega, kui on kellelgi mingi idee või mõte, siis võiks sellest EGÜ-le teada anda (www.egu.ee).  Seadused (määrused), mis muutmisele lähevad on: "Ehituse omanikujärelvalve kord", "Nõuded ehitusprojektile", "Nõuded ehitise kasutusloa taotlemisel esitatavale ehitise mõõdistusprojektile" ning "Eri liiki ehitiste ehitamise tehnilistele dokumentidele esitatavad nõuded". EGÜ ootab ettepanekuid juba neljandaks märtsiks (2010), mis on küll kohe-kohe. 

Tegelikult võiks ka siis kirjutada, kui teema otseselt neid asju ei puuduta, aga on seotud geodeesia alaste probleemide, ettepanekute või muude ideedega. Saab sellisel viisil EGÜ teada probleemidest ja muredest ning ehk ka asjadest, mida mõne uue seaduse või korra muutmisel teaks juba arvesta. Minul on mõned mõtted ja kavatsen need teele panna... ja ehk ka siin mõnel teemal täpsemalt kirjutada.

3 comments:

  1. Mis on EGÜ-l pistmist
    "Ehituse omanikujärelvalve kord"
    ning
    "Nõuded ehitise kasutusloa taotlemisel esitatavale ehitise mõõdistusprojektile" seadustega?

    Kas tahetakse hoonete inventariseerialt (moodne nimi siis "ülesmõõdistusprojekti koostajalt") hakata nõudma geodeedi kutsekvalifikatsiooni?

    ReplyDelete
  2. Viimasele küsimusele vastates - miks mitte? Meie majas, kus on 40 korterit, on mälu järgi viies korteris registritesse läinud pind suurem, kui tegelikult on. Suurim viga ca. 5m². Ehk oleks nõuete järgi ülemõõtmine andnud siiski õiged tulemused. Nüüd tagantjärgi muutmine on aga juriidiliselt keerukas.
    Aga seadusest - omanikujärelvalve ei tähenda ainult inventariseerimisjooniseid ning ehitis pole ka ainult elamu. Nende dokumentide hulka, mida omanikujärelvalve teostaja peab koguma, kuuluvad ka geodeetiliste tööde tulemused (märkimisaktid, teostus- ja kontrollmõõdistused), ehk nagu ütleb kehtiva määruse §2 punkt 1 omanikujärelvalve tegija peab pidevalt kontrollima ehitusprojekti järgi ehitatava ehitise vastavust ehitusgeoloogiliste ja -geodeetiliste tööde tulemitele.
    Seega on igati loogiline, et seaduse koostajad ootavad ka geodeetide nõuandeid.

    ReplyDelete
  3. Viga 5m2 tuleb tegija lohakast tööst (aga tegelikult aravatavasti hoopiski sellest, et osa kortereid on projektist "maha joonistatud" mitte üle mõõdistatud - põhjused võivad olla erinevad - kõige tavalisem: ei saanud ruumidesse sisse ja korter joonistatakse kas projektis olevate mõõtude või ülemise/alumise korteri järgi), mitte sellest, et tööd ei teinud geodeedi haridusega EGÜ liige. Või hoopis sellest, et aegade jooksul on olnud ülesmõõdistajale mitmeid erinevaid juhendeid, mis omavahel lausa vasturääkivad. Kord on seinakapid, rõdud ja lodžad korteri sees, kord väljas. Kord on mahud arvestatud katuse pinna peale (viilkatusega hooned), kord viimase korruse lae peale. Küll alumise korruse põrandapinnalt küll alumise korruse põranda alt. Küll on esitatud ainult kasulik pind, küll suletud netopind, või siis jälle brutopind Jne.

    Ja 5m2 võib muidugi tulla ka hilisematest seinte maha võtmistest (ahiküttega ruumides ka pliitide/soemüüriide/ahjude lammutamisest või ümberehitamisest) või seinakappide välja lõhkumisest.

    Kuid juba ENSV ajal oli inventariseerimisel pindade esitamise lubatud viga max 1m2.

    Omanikujärelvalve kohapealt võib Teil isegi põhimõtteliselt õigus olla.

    ReplyDelete